5 faktów na temat kolagenu

Dowiedz się więcej na temat białka, które odpowiada za sprężystość Twojej skóry i przekonaj się, że kolagen powinien być najważniejszym kosmetykiem na Twojej półce!

1. Kolagen – najważniejsze białko w organizmie człowieka

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej – u człowieka stanowi 1/3 wszystkich białek budujących organizm. Aż 70% kolagenu znajduje się w samej skórze. Kolagen nie jest białkiem statycznym, dlatego w ciągu całego życia w organizmie dochodzi do jego ciągłej wymiany. Stare włókna ulegają rozpadowi i zastępowane są przez nowe. Po 25. roku życia włókna kolagenowe zaczynają rozpadać się szybciej niż tworzone są nowe. Naturalny proces starzenia prowadzi do widocznych objawów: na początku obserwowane jest niewielkie przesuszenie skóry i drobne zmarszczki mimiczne, które następnie ulegają pogłębieniu. Zmiany zachodzą głównie w skórze, która traci swoją jędrność, elastyczność i gładkość.

2. Kolagen ustrojowy a zdrowie człowieka

Kolagen stanowi rusztowanie ciała człowieka. Buduje elementy oka: rogówkę, ciało szkliste, tęczówkę oraz twardówkę. Kolagen pełni kluczową rolę w procesie regeneracji wątroby, nadwyrężonych stawów, złamanych kości, a także zabliźnienia skóry. Włókna kolagenowe tworzą struktury błon surowiczych, takich jak otrzewna, opłucna, osierdzie oraz narządów, w tym serca, nerek, płuc, naczyń krwionośnych, kości, stawów. Dojrzały kolagen ulega procesowi degradacji, a na jego miejsce powstaje nowy. Z biegiem lat tempo produkcji kolagenu spada, dlatego tak ważne jest wsparcie organizmu z zewnątrz.

3. Kolagen Souvre pozyskiwany jest z tołpygi

Kolagen pochodzący ze skór rybich jest znacznie mniej usieciowany niż kolagen ze skór bydlęcych czy wieprzowych, a co za tym idzie, jego rozpuszczalność jest znacznie wyższa niż pozostałych. Kolagen Souvre pozyskiwany jest z ryby słodkowodnej (tołpygi białej), która żyje w dodatnich temperaturach, dzięki czemu ma możliwość „rozpadania się” na mniejsze cząsteczki podczas nakładania na ludzką skórę. Kolagen rybi ma niemal identyczną strukturę jak kolagen ludzki, dlatego jego przyswajalność jest bardzo dobra. Białko jest pozyskiwane ręcznie, w sposób naturalny, przy zastosowaniu niezwykle delikatnej metody w warunkach zachowawczych. Kolagen Naturalny Platinum pochodzi z najdelikatniejszej i najjaśniejszej części ryby, czyli z jej brzucha, Kolagen Silver – z bocznej części, natomiast Graphite – z grzbietowej, gdzie znajduje się najwięcej pigmentu, stąd jego zabarwienie.

4. Rola witaminy C w syntezie kolagenu

Witamina C pomaga  w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia  prawidłowego funkcjonowania skóry, a ponadto wspiera komórki przed stresem oksydacyjnym. Biosynteza kolagenu, zwana kolagenogenezą, to zachodzi w fibroblastach oraz chondrocytach. Badania dowodzą, że witamina C wspiera syntezę białek, w tym kolagenu. Co więcej ma niebagatelny wpływ na kształt i strukturę wszystkich włókien kolagenowych. Organizm człowieka nie wytwarza i nie kumuluje witaminy C, dlatego należy dostarczać ją z pożywieniem. Rekomendowaną formą uzupełniania jej niedoborów jest suplementacja. Nawet najwyższej klasy kosmetyki  niewiele znaczą bez wysycenia organizmu codzienną dawką witaminy C.

5. Woda – integralny składnik kolagenu

Bez wody nie jesteśmy w stanie wytworzyć transdermalnego żelu kolagenowego. Woda to integralna część kolagenu, bez wodny nie byłby przyswajalny przez naszą skórę. Pod wpływem nałożenia żelu na mokrą skórę wiązania wodorowe rozrywają się i cząsteczka kolagenu rozpada się na mniejsze aminokwasy, dzięki czemu jest biologicznie aktywna i ma możliwość wniknięcia w głębsze partie naskórka. Hipoalergiczny, półpłynny żel z widocznymi, drobnymi bąbelkami powietrza ułatwia aplikację i rozprowadzenie kolagenu.

Pozwól sobie na odrobinę relaksu..